Pomorskie

Łowiska Karpiowe Pomorskie

Pomorskie może uchodzić za raj każdego wędkarza. Jest to wyróżniający się względem całego kraju najbogatszy region pod względem usytuowania akwenów wodnych. Cechuje się największą jeziornością w Polsce. Znajduje się tam ponad 18 tysięcy jezior, w tym 10 o powierzchni ponad 500 hektarów. Do największych należą Łebsko, Gardno, jezioro Żarnowieckie i Charzykowskie.

Bogactwo zbiorników wodnych i ich obfitość w rybnych mieszkańców zachęcają do wybrania się z kijem i aktywnego spędzenia czasu na łowisku. A jest w czym wybierać.

Szczególnie wyróżnia się na terenie północnej Polski Pojezierze Kaszubskie. To swoiste wędkarskie eldorado. Zbiorniki wodne Kaszub to zarówno stawy, jeziora polodowcowe, jak również cieki wodne. Nie bez przyczyny Kaszuby słyną z tradycji przyrządzania w bardzo zróżnicowany sposób świeżych ryb słodkowodnych. Wynika to z bogactwa i różnorodności ryb dostępnych na tym terenie. Można spotkać tu około 30 gatunków ryb, w tym okazy niezwykle rzadkie i chronione. Wśród najliczniejszych królują płocie, liny, okonie, szczupaki, leszcze, węgorze i sandacze.

Na szczególną uwagę zasługuje odmiana troci zwana wdzydzką. Troć ta występuje jedynie na terenie Kaszub, a konkretnie jeziora Wdzydze i dwóch rzek: Wdy i Trzebioszy. Jezioro Wdzydze wchodzi w skład tzw. Krzyża Jezior Wdzydzkich wraz z jeziorami Radolne, Jelenie i Gołuń. Inaczej jeziora te zwane są również „Kaszubskim Morzem”. Morzem, z uwagi na to, że tworzą olbrzymi kompleks wodny o powierzchni 1,5 tysiąca hektarów.
Wśród tak szerokiego wyboru akwenów na pewno każdy wędkarz znajdzie odpowiadające mu, optymalne łowisko pod względem wielkości, usytuowania czy gatunków żyjących w nim ryb.