Śląskie

Łowiska Karpiowe na Śląsku

Województwo śląskie kojarzy się Wam głównie z przemysłem, kopalniami i kominami? Obraz tego regionu nie jest tak jednoznaczny. Również i tu można zachwycić się pięknem polskiej przyrody i znaleźć tu wiele jezior i zalewów. Zbiorniki te zachęcają do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych, ale również i do wędkowania. A atrakcyjnych miejsc do połowu jest tu całkiem sporo, wiele z nich zainteresuje szczególnie zwolenników karpiowania.

Jeziora na Śląsku

Wśród największych króluje jezioro Goczałkowickie zwane Śląskim Morzem. Morzem, gdyż posiada imponującą powierzchnię 3200 hektarów. To zbiornik powstały w wyniku utworzenia zapory na Wiśle. Obfituje w leszcze, płocie, liny, karasie, ale również w drapieżne ryby takie jak szczupak, okoń i sandacz.

Innym jeziorem zaporowym powstałym przez spiętrzenie rzeki Brynicy jest Kozłowa Góra (Świerklaniec). Zbiornik ten o powierzchni 526 hektarów charakteryzuje się mulistym dnem, gdyż jest akwenem płytkim. Dlatego jest świetny do karpiowania, ale także bogaty w amury, leszcze, płocie, sandacze i szczupaki.

Warto również wspomnieć o poeksploatacyjnym zbiorniku Dziećkowice o powierzchni 712 hektarów. Występują tu wszystkie gatunki ryb rzecznych, jak i gatunki charakterystyczne typowo dla jezior.

Gratkę dla karpiarzy stanowi zbiornik zaporowy na rzece Ruda — Jezioro Rybnickie. Jest on systematycznie zarybiany i słynie z rekordowych okazów ryb. Jest to miejsce, w którym pobijane są wielokrotnie rekordy Polski w połowie. I tak w 2018 roku wyłowiono tu suma o wadze 102 kg, a w 2007 roku karpia ważącego ponad 30 kilogramów. Jeśli szukasz dużej ryby, to znajdziesz ją na pewno w tym akwenie.

Na uwagę zasługuje również jezioro Poraj. Jest to zbiornik zaporowy powstały poprzez spiętrzenie wód rzeki Warty. Ma powierzchnię ponad 500 hektarów. Spotkać się tu można z leszczem, okoniem, płocią, sumem, szczupakiem i węgorzem.

Jeśli karpiowanie to na zalewie Przeczyckim. Ten zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy obfituje w karpie, a także leszcze, płocie, karasie, liny, wzdręgi, liny, szczupaki, sandacze, okonie, a także sumy.
Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca. Również stanowi on gratkę dla karpiarzy. Okazy, na jakie możemy się tu natknąć to okazałe sztuki o dwucyfrowej wadze. Oprócz tego spotkamy tu leszcze, szczupaki, sandacze, sumy i płocie.

Zbiorniki Pogoria w Dąbrowie Górniczej to kompleks zbiorników powstałych po eksploatacji złóż piasku. Żyją tu leszcze, płocie, liny, amury, szczupaki, sandacze, węgorze i okonie. Zbiornik ten zainteresuje również karpiarzy.