ŁowiskaPomorskie

Łowisko karpiowe Jezioro Miłoszewskie

Lokalizacja i opis łowiska

Na północnym krańcu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu miejscowości Strzepcz i Miłoszewo rozciąga się na obszarze 35,6 ha Jezioro Miłoszewskie. Maksymalna głębokość jeziora dochodzi do 28 metrów, jest więc ono stosunkowo głębokie w porównaniu do swojej powierzchni. Region, w którym położone jest jezioro to niezwykle malownicze tereny zwane Karpatami Kaszub. Dodatkową atrakcję stanowi umiejscowiony w Miłoszewie punkt widokowy, z którego podziwiać można przepiękny krajobraz jeziora i rzeki Łeba. 

Zachodni brzeg jeziora posiada łagodniejsze spadki mulistego dna, z kolei wschodni brzeg charakteryzuje się dużymi spadkami głębokości, dno jest tutaj twardsze i piaszczyste. Północna linia brzegowa jest obficie porośnięta trzciną, swoje źródło ma tutaj rzeka Bolszewka. Rozlokowane są tu również pomosty wędkarskie, a dno częściowo jest porośnięte roślinnością. W południowej części jeziora linia brzegowa jest zdeterminowana przez ląd  wdzierający się w powierzchnię jeziora i nadający jej zróżnicowany kształt.

Oferta łowiska

W Jeziorze Miłoszewskim dominującymi gatunkami ryb są: leszcz, okoń, karp, płoć, szczupak i miętus. Spotkać można również lina, sieję, węgorza, sielawę, wzdręgę, krąpika  i karasia. Szczególnie obficie występują tu leszcze. Można złowić okazy tego gatunku  o wadze przekraczającej 3 kilogramy. Popularne są również okonie w wymiarach ponad 30 centymetrów, a także karpie. Można spotkać tu sztuki o wadze ponad 20 kilogramów. Aktualny rekord łowiska dotyczy karpia o wadze 34,6 kilograma. 

Zasady korzystania z łowiska

Łowisko jest udostępnione wędkarzom przez całą dobę od 1 kwietnia do 30 grudnia. Pobyt na łowisku liczony jest jako doba od godziny 14 do godziny 12 następnego dnia, przy czym w ostatnim dniu pobytu łowisko należy opuścić do godziny 13. Swoje przybycie każdy wędkarz powinien zgłosić na stanowisku nr 23 u strażnika jeziora. 

Połowu może dokonywać wyłącznie osoba posiadająca licencję, młodzież do lat 15 i dzieci mogą przebywać na łowisku wyłącznie pod opieką osób dorosłych. 

Możliwe jest wędkowanie na maksymalnie dwie wędki, a na każde stanowisko powinno być wyposażone w matę karpiową, podbierak i odkażacz do ran. Minimalny rozmiar maty karpiowej, jaki można stosować to 70 na 120 centymetrów i musi ona posiadać gruby materac dla zapewnienia bezpiecznego oswobodzenia ryby. 

Zabrania się stosowania na łowisku plecionki jako linki głównej. Nie można nęcić na łowisku ziarnem takim jak kukurydza, łubin, groch, orzech tygrysi. Dopuszczona jest miękka kukurydza z puszki.  

Na łowisku można rozbijać namioty, zanęcać, sondować i stawiać markery oraz wywozić zestawy ze środków pływających. 

Cennik

Koszt dziennej licencji (od świtu do zmierzchu) umożliwiającej  połów z brzegu to 30 zł, przy czym obowiązkowe jest posiadanie maty karpiowej i dużego podbieraka karpiowego.

Licencja spinningowa „złów i wypuść” z brzegu to koszt 30 zł, licencja spinningowa  „złów i wypuść” z łodzi (maj-październik) kosztuje 20 zł i można ją realizować tylko w niedziele w godzinach od 10:30 do 14:00. Licencja spinningowa „złów i wypuść” z łodzi  (listopad -grudzień) to koszt 40 zł.

Licencja karpiowa „złów i wypuść” to koszt 130 zł za dobę (z wyjątkiem stanowisk 33 i 38).

Oprócz tego łowisko oferuje możliwość połowu z lodu, a także wypożyczenia łodzi z wiosłem czy silnika elektrycznego. Można również wypożyczyć matę karpiową, podbierak karpiowy, a także kamizelkę ratunkową czy przyczepę campingową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *