Wielkopolskie

Łowiska Karpiowe w Wielkopolsce

Gdzie udać się na udane wędkowanie? Odpowiedź brzmi: Wielkopolska!
Województwo wielkopolskie geograficznie położone jest na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej. Jest to region bogato zalesiony, o umiarkowanym klimacie, bogaty w zbiorniki wodne i dodatkowo niezwykle malowniczy. Każdy pasjonat wędkarstwa znajdzie więc tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy traktuje wędkowanie jako formę weekendowego relaksu, czy też podchodzi do wędkarstwa bardziej profesjonalnie.

Znajdują się tu zarówno łowiska niekomercyjne, jak i prywatne. Oferta łowisk komercyjnych oprócz stanowiska do połowu może obejmować również wc, parking, prysznic, domek, a nawet dostępny bar czy sklepik wędkarski. W ten sposób może być to również atrakcyjna forma relaksu dla całej wędkującej rodziny. Choć miejsc do wędkowania jest niezwykle dużo, postaramy się wymienić najbardziej popularne i znane.

Jeziora w Wielkopolsce

Wielkopolska to kraina jezior. Największe ich zagęszczenie znajduje się w tzw. Krainie 100 Jezior, a więc w okolicy Sierakowa, Międzychodu i Kwilcza. Na uwagę zasługują jeziora: Jaroszewskie, Chrzypskie, Białokoskie, Bielskie, Koleńskie Radogórskie oraz Tuczno, z uwagi na obecność w wodach szczupaka. Charakterystyczna dla tego terenu jest dobra infrastruktura, liczne pomosty i bogata oferta agroturystyczna.
W samym centrum Poznania również można znaleźć miejsca dedykowane wędkarzom, będą to jeziora Rusałka, Strzeszyńskie i Kiekrz, a zaledwie 30 minut od centrum znajdziemy świetnie przygotowane łowiska na jeziorze Niepruszewskim i Lusowskim.

Północna Wielkopolska — okolice Piły, Chodzieży i Złotowa to bardzo atrakcyjny region bogaty w jeziora, lasy, a do tego niezwykle czysty. Nie dziwi więc obecność w tych wodach węgorza. Na uwagę zasługują również jeziora Kopcze i jezioro Bobrowe w gminie Kaczory, a także jezioro Sarcze, w którym można napotkać i sandacza, i węgorza.

W okolicy Konina świetne łowiska znajdziemy na jeziorach: Licheńskim, Pątnowskim, Ślesińskim, Wilczyńskim i Mikorzyńskim. Obok dobrze przygotowanej infrastruktury zachętą do przybycia w te miejsca będą obecne w wodach liny, tołpygi i amury.

Rzeki w Wielkopolsce

Wielkopolska to również kraina rzek. Atrakcyjne do wędkowania stanowiska można znaleźć na rzece Warta, na odcinku od Obrzycka do Międzychodu oraz od Nowego Miasta nad Wartą do Pyzdr.
Noteć z kolei, choć jest rzeką dość trudną, kusi jednak obecnością płoci, która, choć pospolita, w tych wodach dochodzi do niepospolitych rozmiarów.

Uchodząca do Noteci Gwda zapewnia bogactwo brzany, klenia i leszcza.
Interesujące doznania wędkarskie oferuje rzeka Wełna, a szczególnie jej odcinek na skraju Puszczy Noteckiej. Z uwagi na wartki nurt przypomina ona rzeki górskie i wymaga skorzystania z innych technik połowu.