Mazowieckie

Łowiska Karpiowe Mazowieckie

Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie w Warszawie i jej okolicach można wybrać się na ryby? Jeśli jesteś pasjonatem wędkarstwa lub dopiero zaczynasz przygodę z wędką na pewno chciałbyś wiedzieć, co może Ci w kwestii łowisk zaoferować stolica? Czy w ogóle są tam warunki do relaksu, aktywnego wypoczynku i obcowania z przyrodą na łonie natury?
No cóż, województwo mazowieckie położone jest w środkowej i wschodniej części Polski. To teren zurbanizowany i uprzemysłowiony, w jego granicach znajduje się największe miasto i stolica kraju. Jednak i tutaj można znaleźć ciekawe i urokliwe miejsca do rozwijania swojej wędkarskiej pasji.

Jeśli Warszawa to rzeka Wisła

Sama stolica — Warszawa, choć wydawać by się mogło, iż nie jest miastem sprzyjającym wędkowaniu, posiada ciekawe łowiska zlokalizowane wzdłuż brzegów Wisły. I to właśnie Wisła jest tu najchętniej odwiedzana przez wędkarzy. Łowisko zarządzane jest przez Okręg PZW Mazowsze. Wybierając się nad Wisłę trzeba liczyć się z wielkomiejskim hałasem pochodzącym z ulicznego ruchu czy dochodzącym nad wodę z przewieszonych przez rzekę mostów. Pomimo faktu, że mówimy o jednej rzece jej obydwa brzegi zdecydowanie się od siebie różnią. Lewy brzeg Wisły ma typowo miejski charakter, jest wybetonowany i wyłożony kamieniami. Przeważają tu miejsca z kamiennymi rafami i rynnami, gdzie można trafić na brania leszczy, a także brzan czy sandaczy. Prawy brzeg Wisły jest bardziej roślinny i dziki. Dominują tu drzewa i krzewy, a najlepsze miejscówki są przez moście Poniatowskim i Gdańskim. Jest to idealne miejsce dla spinningistów.

Okolice Warszawy

Ciekawsze stanowiska do wędkowania możemy znaleźć w okolicach stolicy. I tak urokliwe będą jeziora Powsinkowskie i Wilanowskie. Występują tu amury, karasie, liny, okonie czy płocie. Na wzdręgę, karasia, karpia, leszcza i okonia warto wybrać się nad Zbiorniki Lisowskie znajdujące się na południe od Warszawy w okolicach Powsina. Świetnym łowiskiem karpiowym jest jezioro w Zalesiu Górnym w okolicach Piaseczna. Piorunów położony około 80 kilometrów od stolicy również oferuje popularne łowisko doskonale zaopatrzone w wypożyczalnie łodzi i sprzętu wędkarskiego. Z dala od wielkomiejskiego gwaru i zgiełku znajduje się położone około 40 kilometrów od stolicy łowisko w Halinowie. Gwarantuje ciszę i spokój, brak tłumów, a także towarzystwo sumów, jesiotrów i karasi.
Oczywiście jest to tylko zarys dostępnych na terenie Mazowsza łowisk, jednakże każdy amator obcowania z naturą i wędkarskiej adrenaliny na pewno znajdzie miejsce idealne dla siebie.