Łowiska

Łowiska karpiowe

Odmianą wędkarstwa polegającą na połowie karpi z brzegu jest wędkarstwo karpiowe. Cieszy się ono dość dużą popularnością, którą możemy przypisywać charakterowi ryby, której karpiarstwo jest dedykowane. 

Karp – ryba dla karpiarzy z ikrą

Karp to ryba z temperamentem. Jest wszystkożerna. Nie pogardzi rakami i małżami, gustuje również w owadach i glonach. Karp jest waleczny, uparty, nie odpuszcza. Może dlatego pojedynek z takim przeciwnikiem dostarcza tak wielu emocji, a wygrana walka satysfakcji? Karp rzuca karpiarzowi swoiste wyzwanie. Zatem gdzie się wybrać, aby móc przeżyć wiele niezwykłych doznań? Należy wybrać się na łowisko karpiowe.  

Czy należy mieć kartę wędkarską?

Łowiska karpiowe możemy podzielić na 2 grupy, tj łowiska związkowe (między innymi należące do Polskiego Związku Wędkarskiego) oraz łowiska komercyjne.

Łowienie ryb na polskich wodach śródlądowych wymaga posiadania Karty Wędkarskiej. Jest to dokument wydawany osobom dorosłym i młodzieży od 14 roku życia przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Dokument ten wdawany jest dożywotnio po uprzednim zdaniu egzaminu z przepisów dotyczących wędkowania  przez komisją egzaminacyjną Polskiego Związku Wędkarskiego.

Karpiowanie może się odbywać na różnych typach łowisk. Mogą to być żwirownie, jeziora, rzeki, starorzecza i stawy. O ile legalny połów ryb na łowiskach związkowych wymaga posiadania Karty Wędkarskiej, to na łowiskach komercyjnych nie zawsze jest ona wymagana.

Zasady korzystania z łowisk komercyjnych

 Łowiska komercyjne są łowiskami prywatnymi, których właściciel udostępnia zarybione wcześniej akweny wędkarzom na swoich własnych zasadach. Korzystanie z łowisk komercyjnych wymaga wykupienia biletu wstępu. Łowiska są odpowiednio przygotowane. Najczęściej mają wyznaczone stanowiska karpiowe, mogą być częściowo wyposażone w sprzęt udogadniający korzystanie z nich. Niektóre łowiska oferują  również możliwość korzystania z domków czy też noclegów. Wszystko zależy od właściciela i jego oferty. Również o zasadach postępowania ze złowioną rybą decyduje właściciel łowiska komercyjnego. Niektóre z nich pozwalają na zabranie takiej ryby do domu w ramach uiszczonej opłaty za korzystanie z łowiska i wyznaczonego limitu wagowego, inne  dodatkowo naliczają opłatę w zależności od ciężaru złowionych ryb. Są również łowiska „no kill”, gdzie wszystkie złowione ryby są wypuszczane z powrotem do akwenu, co jest zgodnie z niepisaną fundamentalną zasadą karpiowania.