PolecanePorady

Webasto do namiotu – sprawdzony sposób na ogrzewanie

Kiedy temperatury na dworze zaczynają spadać i dni stają się krótsze to znak, że nieuchronnie kończy się lato i zbliża zmiana aury. Czy musimy wtedy ograniczać karpiowanie, czy też z niego czasowo rezygnować ? Czy chłodna jesień albo mroźna zima są w stanie zatrzymać pasjonata wędkowania w domu? Otóż nie. Co zatem będzie złotym środkiem umożliwiającym karpiowanie w każdych, nawet tych mało korzystnych warunkach pogodowych? Będzie nim ogrzewany namiot.

Obecnie na rynku oferowane są różnorodne sposoby ogrzewania namiotu. Są to przeważnie grzejniki olejowe, gazowe czy elektryczne. Możemy jednak wybrać inne urządzenie, które zapewni nam przyjemne ciepło- mianowicie webasto do namiotu.

Webasto – co to takiego?

Webasto to kompaktowe ogrzewanie postojowe. Jest to urządzenie umożliwiające ogrzanie wnętrza pojazdu, campera, garażu, altanki działkowej czy też namiotu. Często jest ono wykorzystywane przez zawodowych kierowców do ogrzania kabiny pojazdu bez konieczności posługiwania się pracą silnika samochodowego.  

Jak działa Webasto?

Webasto to urządzenie w kształcie niewielkiej skrzynki, w środku której znajduje się pojemnik na paliwo. W zależności od modelu i mocy urządzenia również i pojemność kanistra na paliwo jest proporcjonalnie większa w odniesieniu do parametrów urządzenia. Stosowanym paliwem jest tu olej napędowy. Oprócz tego w skład webasto wchodzi rura zasysająca powietrze z filtrem, rura odprowadzająca spaliny, rura przesyłająca ciepłe powietrze, a także panel sterowania i zestaw kabli umożliwiających podłączenie urządzenia do akumulatora. To właśnie akumulator zapewni nam prąd niezbędny do działania urządzenia, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem umożliwiającym ogrzanie namiotu nawet w otoczeniu, gdzie nie mamy dostępu do źródła prądu. Na czym polega sekret działania webasto do namiotu? 

W momencie włączenia urządzenia następuje rozruch wirnika i zasysane z zewnątrz powietrze trafia do komory spalania. Jednocześnie rozgrzewa się żarnik i odpowiednia ilość paliwa zostaje ze zbiornika podana przez pompkę paliwową do komory spalania. Podczas procesu spalania generowana jest wysoka temperatura ogrzewająca powstałe spaliny, które  z kolei wydalane są  z urządzenia i przechodząc przez wymiennik ciepła nagrzewają go. Zimne powietrze przepływając przez wymiennik ciepła zostaje ogrzane i specjalną rurą jest ono wdmuchiwane do pomieszczenia.

Webasto w namiocie – korzyści

Webasto jest alternatywnym sposobem na ogrzanie namiotu wobec powszechnie stosowanych grzejników gazowych czy olejowych. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, iż grzejniki gazowe/olejowe, aby spełniały swoją funkcję muszą  znajdować  się bezpośrednio wewnątrz namiotu i tam odbywa się proces spalania paliwa,  jakie wykorzystują. Natomiast webasto znajduje się na zewnątrz, w bezpiecznej odległości od namiotu, a ciepłe powietrze jest dostarczane do jego środka za pomocą izolowanej rury. Sposób ten zapewnia świeże, czyste i ciepłe powietrze, którym oddychamy wewnątrz namiotu. Możemy w nim przebywać bez obaw o swoje bezpieczeństwo, gdyż nie ma w nim spalin. Nie występuje też konieczność wietrzenia namiotu. Możemy korzystać z tej formy ogrzewania również nocą, gdyż nie ma tu bezpośredniego zagrożenia naszego bezpieczeństwa wobec awarii urządzenia czy też ulatniania się gazu. 

Webasto jest niewielkich rozmiarów. Jego praca jest cicha. Jedynie rozruch i wygaszanie urządzenia jest nieco głośniejsze. Sposobem na  dodatkowe obniżenie poziomu emitowanego przez nie hałasu jest zamontowanie tłumika na rurze spalinowej. W razie konieczności czy potrzeby istnieje również możliwość przedłużenia rury doprowadzającej ciepłe powietrze do namiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *