Aktualności

Rekord Polski – największy karp złowiony w Polsce!

Największy karp świata złowiony w 2018 roku ważył 51,2 kilogramów i mierzył 112,64 centymetra. Czy w Polsce możemy poszczycić się równie spektakularnymi osiągnięciami? Jaki jest największy karp złowiony w Polsce?

Rekord Polski – karp 36,4 kilogramów

Aktualnie rekord Polski w schwytaniu największego karpia należy do Mirosława Walczykiewicza i został ustanowiony na łowisku Gosławice w Wielkopolsce. 29 września 2020 roku wyłowiony przez karpiarza okaz ważył 36,4 kilogramów i mierzył 110 centymetrów! 

Co ciekawe ten sam okaz został tego samego dnia wyłowiony na łowisku Gosławice przez innego karpiarza Brytyjczyka Jamie Jacksona. Brytyjczyk złowił giganta  wczesnym rankiem. Waga wskazała wówczas ciężar kolosa jako 37,8 kilograma. Jednak pomiar nie został powtórzony. 

Okaz złowiony przez Polaka około godziny 20 został kilkukrotnie zważony na trzech różnych wagach. O pomyłce nie ma mowy. Waga 36,40 kilograma została oficjalnie uznana za nowy rekord Polski w połowie karpia. Pan Mirosław schwytał olbrzyma na kulkę proteinową o zapachu ryby własnej produkcji podaną na haku nr 4 z woreczkiem PVA. W środku znajdowały się kulki proteinowe oraz pellet o tym samym zapachu. Użyty na łowisku szczęśliwy sprzęt to wędka 300 cm, 2,75 lb i kołowrotek z żyłką 0,35 mm.

Poprzedni rekord – 35,80 kilogramów

Poprzedni rekord w połowie największego karpia w Polsce należał do Tomasza Lipińskiego, który schwytał również na łowisku Gosławice okaz o wadze 35,8 kilogramów i długości 110 centymetrów. Sytuacją bez precedensu jest fakt, iż rekord ten dotyczy tej samej ryby wyciągniętej zarówno przez Mirosława Walczykiewicza, jak i Jamie Jacksona. Wyłowiona kilkanaście dni wcześniej sztuka ważyła 35,8 kilogramów! Układ blizn i łusek olbrzyma potwierdza, że jest to ten sam okaz. Gigant ma charakterystyczną bliznę tuż pod łuskami przy ogonie oraz pojedynczą łuskę przy skrzelach.

Ciekawe czy kolejny rekord karpia w Polsce dotyczyć będzie również tego samego łowiska i tej samej ryby? Gigant w Gosławicach czeka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *