Podbierak karpiowy jest niezbędnym sprzętem wędkarskim pozwalającym na skuteczne wyciągnięcie schwytanego okazu z wody. Jest on równocześnie standardowym i podstawowym składnikiem wyposażenia każdego karpiarza. W ofercie rynkowej dostępne są różne modele podbieraków, jednak najchętniej wybierane przez wędkarzy są modele z trójkątnym koszem i składanymi ramionami.
Budowa podbieraka
Budowa podbieraka karpiowego jest niezwykle prosta. Składa się on z trzech elementów: kosza, łącznika i sztycy.
Decydując się na zakup podbieraka możemy wybierać z kilku dostępnych na rynku rozmiarów. Rozmiar podbieraka określany jest poprzez wielkość kosza podawaną w calach, która determinuje wielkość siatki i długość ramion, na jakich jest ona zamocowana. Wyróżniamy cztery podstawowe rozmiary podbieraków karpiowych. Są to podbieraki o rozmiarze 36” (cali) o rozstawie ramion 92 × 92 cm, 42” (cali) o rozstawie ramion 106 × 106 cm, 46” (cali) o rozstawie ramion 115 × 115 cm oraz 50” (cali) o rozstawie ramion 125 × 125 cm.
Kosz, sztyca, łącznik i siatka
Kosz i sztyca wykonane są najczęściej z włókna szklanego lub węglowego, a także wszelkiego rodzaju kompozytów, co sprawia, że są lekkie, ale i oraz odporne na uszkodzenia. Łącznik najczęściej jest aluminiowy. Jego niewątpliwą zaletą jest wysoka wytrzymałość i niewielka waga.
Sztyca podbieraka może być jedno lub kilkuelementowa. Sztyca jednoczęściowa ma zazwyczaj długość około 180 cm. Sztyce teleskopowe mogą osiągać długość dochodzącą nawet do 4 metrów. Jeśli wędkujemy z łodzi na wodach małych i czystych na pewno sprawdzi się sztyca składana, chociażby z uwagi na fakt, że bez trudu zmieścimy ją w jednostce pływającej. Natomiast na łowiskach trudniejszych, bardziej wymagających lub gdy podbieramy z niewielkiej odległości, bardziej praktyczny będzie podbierak ze sztycą jednoczęściową.
Siatka rozpięta na ramionach podbieraka najczęściej wykonana jest z miękkiej tkaniny. Stosowane nowoczesne materiały nie chłoną wody i zapachów, a także minimalizują ryzyko skaleczenia ryby, a więc są bardzo bezpieczne. Jednakże coraz częściej obok siatek tkaninowych można spotkać siatki gumowane. One również nie chłoną ani wody, ani zapachów. Poza tym bardzo istotny jest fakt, iż gumowane siatki nie pozwalają na przypadkowe wbicie haczyka w materiał siatki. Ich jedyną wadą jest ciężar. Siatki gumowane są bowiem dwukrotnie cięższe od tradycyjnych siatek tkaninowych. Niezwykle ważną cechą siatki wykorzystywanej w podbierakach jest grubość zastosowanych oczek. I tu zasada jest jedna. Mianowicie im oczka są drobniejsze, tym lepiej.
Łącznik (głowica) jest jednym z ważniejszych elementów składowych podbieraka, gdyż narażony jest na największe obciążenia. Element ten powinien zapewnić sprawne i szybkie składanie i rozkładanie podbieraka.
Dodatkowo podbierak karpiowy może być wyposażony w pływak. Pływak ma zabezpieczyć podbierak przed przypadkowym zatopieniem, jak również utrzymywać go w gotowości na wodzie.