Kulki proteinowe pływające czy tonące?

Przeczytasz w:1 minut

W poprzednim wpisie przybliżyłem czym są kulki proteinowe. Uzbrojeni w zasób podstawowej wiedzy zagłębimy się dalej w temat. W tym tekście spróbuje ułatwić wam wybór na jaki typ kulek karpiowych się zdecydować. Zadaje więc pytanie: Jakie kulki proteinowe wybrać, pływające czy tonące?

I od razu mogę wam odpowiedzieć: zależy. Od czego? W sumie to od wszystkiego. Wpływ na wybór ma charakter łowiska – typ jego dna, rodzaj roślinności, nawet pogoda. Czynników jest wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest zbieranie własnych doświadczeń i eksperymentowanie zarówno z kulkami tonącymi, jak i pływającymi.

Kulki pływające

Popularne „Pop up” czy też „pływaki” to kulki proteinowe unoszące się w wodzie. I musimy sobie to powiedzieć szczerze – jest to chyba podstawowy rodzaj przynęty. Są bardzo mocno aromatyzowane i zwracają uwagę na siebie jaskrawymi kolorami. Do tych cech dodajmy własnie unoszenie się nad dnem i mamy gotową, bardzo wyróżniającą się przynętę.

Kiedy używać kulek proteinowych pływających?

Z racji swojej głównej cech, czyli unoszenia się, popupy idealnie nadają się do łowienia w mulistym dnie. Dlaczego? Dlatego, że kulka leżąca w mule straci swój aromat i przejdzie smrodem mułu. Takiej przynęty nie znajdzie żaden karp, chociażby była najdroższa. Dodatkowo muł nie przykryje kulki unoszącej się w wodzie. Kulka tonąca zniknie w nim dosyć szybko.

Następnym środowiskiem, w jakim świetnie sprawdzą się kulki pływające, jest roślinność. Gdy dno łowiska jest pokryte warstwą, niekoniecznie gęstą, flory podwodnej to kulka pływająca da nam przewagę. Ba! czasami jest naszą jedyną szansą na znalezienie kulki przez rybę.

Kulki tonące

Proteinowe kulki tonące, czyli takie, które spokojnie czekają na karpia na dnie. Często zestawiane w parze z kulkami pływającymi, albo podbite pianką. Taka kombinacja może wylądować np. dipie.

Jak używać kulek tonących?

Kulki tonące wykorzystujemy na piaszczystym dnie. Karpie nie będą tam szukać pokarmu unoszącego się, tylko spokojnie przeczesywać dno zbiornika. Nie musimy się martwić tak jak w przypadku mułu, że kulka zniknie albo przejdzie brzydkim zapachem.

Drugim typem dna, idealnym do wykorzystania kulek tonących są żwirownie. Tak jak w przypadku piaszczystego dna, ryby niechętnie będą reagować na unoszące się przynęty. Zamiast tego będą spokojnie wędrować między kamyczkami.

Zobacz kulki proteinowe Matchpro

Co wybrać? Doświadczenie!

Jak widzicie nie ma jednej odpowiedzi na idealny rodzaj przynęty. Dlatego radze wam eksperymentować i zbierać doświadczenie – po prostu cieszmy się z naszej pasji i doświadczajmy jej jak najczęściej! Połamania wędek!

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *