Oczywistym wyposażeniem każdego karpiarza wybierającego się na zasiadkę są haczyki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych haczyków. Tych większych i mniejszych, odpowiednio wymodelowanych, z zadziorem czy też bez. Haczyki mogą się również różnić między sobą w zależności od marki firmy, która je wyprodukowała.
Jak wybrać więc ten właściwy optymalny haczyk? Spróbujemy pomóc Wam w rozeznaniu tematu.
Budowa haczyka
Wydawać by się mogło, że nie ma się co skupiać na budowie haczyka, gdyż wszystkie one wyglądają jednakowo. Jednak czy na pewno?
Haczyk to odpowiednio uformowany stalowy drut, składający się z czterech umownych części. Są to: oczko, trzonek, łuk kolankowy i ostrze. Różnice pomiędzy haczykami uzewnętrzniają się w różnorodnym ukształtowaniu tych części względem siebie. tak oczko może być proste względem trzonka bądź odchylone na zewnątrz, jak również do wewnątrz. Przy połowie karpia zalecane jest stosowanie haczyków z oczkiem ułożonym prosto względem trzonka lub wygiętego do wewnątrz. Ułatwi to zacięcie ryby. Bardzo istotną sprawą jest w budowie haczyka jest wykończenie oczka. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to błahostka. Jednakże niestarannie wykończone oczko, które nie jest całkowicie zamknięte, może być przyczyną wypięcia się zdobyczy i straty schwytanego okazu. Plecionka przyponowa może dostać się bowiem do środka oczka, jak również może zostać przecięta, co będzie nieuchronnie prowadziło do porażki karpiarza.
Jeśli chodzi o trzonek haczyka to może być on zróżnicowany pod względem zarówno swojej długości, jak i kształtu. Istnieje zależność pomiędzy długością trzonka a głębokością wbijania się haczyka. Im trzonek jest dłuższy, tym haczyk wbija się płyciej i wymaga to użycia mniejszej siły osoby wędkującej. Trzonki długie i proste najlepiej wykorzystywać do tzw. bałwanków oraz systemów typu D-ring. Kształt trzonka może być także zróżnicowany i charakteryzować się różnym stopniem wygięcia. Mocno wygięte trzonki z jednej strony pozwalają na głębsze wpięcie się w rybę, z drugiej strony jednak są podatne na odkształcenia, a nawet złamania haczyka.
Kolejnym elementem haczyka jest łuk kolankowy. Wygięcie łuku kolankowego decyduje o skuteczności haczyka. Łuk kolankowy mocniej wygięty do wewnątrz zwiększa szansę na schwytanie ryby i amortyzuje jej szarpnięcia, jednak problemem może być jego skłonność do odkształcania się. Wyjściem z sytuacji może być stosowanie haczyków o grubszym łuku kolankowym. Niestety grubszy haczyk słabiej wbija się w zdobycz.
Ostatnim istotnym elementem budowy haczyka jest ostrze. Przede wszystkim musi być ono ostre, aby skutecznie zacinać rybę. Poza tym ostrze również może być w różnym stopniu wygięte na bok. Można spotkać się z opiniami, że najlepiej używać prostych ostrzy, gdyż ich wygięcie prowadzi do wypinania się ryb w trakcie holowania. Ostrze haczyka może posiadać zadzior lub być go pozbawione. Obecnie często spotyka się haczyki z tzw. mikro zadziorem. Jest on niewielki, prawie niewidoczny, natomiast bardzo skuteczny w przytrzymaniu zdobyczy.
Optymalny haczyk na karpia
Mając podstawową wiedzę odnośnie niuansów w budowie haczyka można zastanawiać się nad odpowiedzią na pytanie: jaki będzie najlepszy haczyk na karpia? Haczyk, który będzie optymalny dla różnych warunków połowu.
Biorąc pod uwagę budowę haczyka można stwierdzić, że najlepszy byłby haczyk o oczku delikatnie wygiętym do wewnątrz, średniej długości trzonku o prostym lub nieznacznie wygiętym kształcie, łagodnym łuku kolankowym i ostrzu z wygięciem skierowanym do wewnątrz. Oczywiście rozmiar stosowanego haczyka jest bezpośrednio związany z wielkością karpia, w którą celujemy. Im większą rybę chcemy schwytać tym proporcjonalnie większym hakiem powinniśmy się posłużyć.