Każdy karpiarz spragniony wędkarskiego sukcesu staje przed dylematem wyboru odpowiednich zanęt i przynęt, które przybliżyłyby go do schwytania rekordowych okazów. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych zanęt, a wśród nich znajdziemy pellet wędkarski.
Pellet wędkarski – co to właściwie jest?
Pellet wędkarski to popularna zanęta mająca formę sprasowanego walca najczęściej z dziurką w środku. Dziurka pełni tu dość istotną rolę. Pozwala ona na szybsze uwalnianie się do wody substancji przyciągających ryby, jak również umożliwia wykorzystanie przynęty do łowienia na włos. Idea działania pelletu polega na powolnym uwalnianiu do wody substancji zapachowych i smakowych poprzez tworzenie swoistej zapachowej chmurki. Uwalnianie cząstek pelletu następuje przez długi czas, co skutecznie wabi ryby w określone miejsce połowu.
Skład i rodzaje pelletu wędkarskiego
Głównym składnikiem pelletu jest mączka. Może to być kilka jej rodzajów zmieszanych ze sobą, np. mączka kostna, kukurydziana czy ze skorupiaków. Poza tym pellet wzbogacony jest o szereg dodatków zapachowych i smakowych, jak również w barwniki. W jego składzie znajdziemy również substancje odżywcze, witaminy, minerały, aminokwasy i tłuszcze. Wiąże się to z faktem, że pellet może być również wykorzystywany jako karma dla ryb.
Istnieje wiele różnorodnych wariantów pelletu wędkarskiego. Różnią się one między sobą wielkością, kształtem, smakiem, zapachem czy barwą. Pellet wędkarski może występować w rozmiarze od 1,5 mm do 30 mm. Może posiadać dziurkę lub być jej pozbawiony, może występować w smaku mięsnym (krewetki, ryby, krab), jak również w szerokiej gamie smaków owocowych. Szczególnie w przejrzystej wodzie, w której ryby mają szansę dostrzec i reagować na kolor, duże znaczenie ma barwa pelletu.
Zastosowanie pelletu wędkarskiego
Pellet wędkarski to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Jak już wcześniej wspomniano można używać go jako karmy dla ryb, jako zanęty, przynęty, ale także wykorzystać go w do połowu na metodę czy zrobić z niego pastę pelletową.
Pellet wykorzystywany w formie zanęty powoli rozpuszczając się w wodzie tworzy zapachową chmurkę przyciągając ryby w określone miejsce i zachęcając je do żerowania. Pellet może być również skuteczną przynętą. Dzięki dziurce można wykorzystać go do połowu na włos, można również nabić go na haczyk.
Pellet może być również stosowany do połowu na metodę (method feeder). Należy go wówczas namoczyć w zalewie, tak aby zmiękł i pozwalał na swobodne jego formowanie. Wówczas takiej zanęcie nadaje się kształt za pomocą dłoni i tak uformowane bryły pelletowe umieszcza w specjalnym koszyku. W ten sposób powstaje intensywna chmura zapachowa, a w jej pobliżu umieszcza się przynętę i haczyk.
Z pelletu można również z powodzeniem stworzyć pastę pelletową. Pokruszony na miał pellet dokładnie wymieszany z zalewą należy wstawić do lodówki aż do momentu całkowitego wchłonięcia zalewy. Powstała z pelletu plastyczna masa może w postaci uformowanej kulki być skuteczną przynętą na haczyk, jak również może posłużyć do oblepienia nią kulek proteinowych.
Jaki pellet lubi karp?
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Często w środowisku karpiarzy można spotkać się z teorią, iż ryba w chłodniejsze pory roku gustuje w smakach i zapachach pelletu mięsnego, natomiast w okresach cieplejszych chętniej smakuje w pellecie owocowym. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy teza ta sprawdza się w praktyce. Faktycznie latem ryby mogą skorzystać z owoców wpadających do przy brzegowych zarośli i się nimi posilać, natomiast zimą mają jedynie dostęp do pokarmu w postaci skorupiaków, ślimaków czy małych ryb.
Karp jest dość przebiegłą i wybredną rybą. Trudno trafić w jej gust. Często zdarzają się sytuacje, gdy ryby karmione określonym smakiem pelletu chętnie na niego biorą. Jednakże przy nadmiernym używaniu określonego rodzaju pelletu ryby z czasem mogą stracić nim zainteresowanie. Nie ma tu złotego środka. Na pewno liczy się doświadczenie karpiarza, wskazówki innych wędkarzy oraz wędkarska intuicja. Warto przed zasiadką na nowym zbiorniku zasięgnąć języka i poradzić się innych wędkarzy w sprawie gustów smakowych tutejszych ryb. Warto również eksperymentować z różnymi rodzajami pelletu na danym zbiorniku i szukać optymalnych zanęt dających jak najlepsze efekty w połowie.