Porady

Jaka jest najlepsza przynęta na karpia?

Najlepsza przynęta na karpia – czy w ogóle istnieje taka przynęta? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Przynęty na karpia mogą mieć różne smaki, kolory, kształty. Mogą to być przynęty przygotowywane do sprzedaży masowej i dostępne w sklepach wędkarskich lub przynęty tworzone w domowym zaciszu. Mogą to być również tradycyjne przynęty naturalne, którymi karp także nie pogardzi.

 Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku rodzajom karpiowych przynęt.

Kulki proteinowe

Jedną z najpopularniejszych przynęt stosowanych do połowu karpia są kulki proteinowe. W ich składzie znajdziemy różnego rodzaju mączki rybne, sojowe, a także mączki z muszli, małży, krewetek czy kałamarnicy. Skład kulki proteinowej wzbogacany jest również w ziarna, takie jak kukurydza, rzepik, siemię lniane czy słonecznik. Każdy producent ma swoją recepturę produkcji kulek i sam decyduje o proporcjach składników. Ziarna powinny być odpowiednio rozdrobnione, gdyż decydują o strukturze i wyglądzie kulki.  Wzbogacają one kulki w wartości odżywcze i mikroelementy.  W skład kulek wchodzą również barwniki i atraktory, a także słodziki, betaina czy wzmacniacze smaku. Wszystkie te zabiegi stosuje się w celu uatrakcyjnienia przynęty mającej  przyciągnąć i zainteresować rybę. Kulki proteinowe mogą mieć bardzo różne smaki, barwy i rozmiary. Najczęściej dostępna ich wielkość występuje w przedziale od 10 do 24 mm. 

Kulki proteinowe przybyły do Polski z Wysp Brytyjskich rewolucjonizując wędkarstwo karpiowe. Są przynętą trwałą i selektywną. Przez wiele godzin mogą w niezmienionej formie przebywać w wodzie znosząc dalekie rzuty i szczypce raków. Możemy wyróżnić kulki pływające lub tonące. 

Pop — up

Popularne pop-up to odmiana kulek proteinowych unosząca się, pływająca na wodzie. Wykorzystywana jest szczególnie na zbiornikach z mulistym i zarośniętym dnem najczęściej w połączeniu z kulką tonącą tworząc w ten sposób popularnego „bałwanka”. Skuteczna stabilna wyporność kulek pop-up zapewnia ich widoczność dla ryb w mało przejrzystej wodzie. 

Pellet wędkarski

Kolejną bardzo popularnym rodzajem przynęty na karpia jest pellet wędkarski. Głównym składnikiem pelletu, podobnie jak kulek proteinowych jest mączka. Może to być mączka kostna, kukurydziana lub ze skorupiaków. Ponadto w składzie pelletu znajdziemy również barwniki, dodatki smakowe, zapachowe, substancje odżywcze, witaminy, minerały, aminokwasy i tłuszcze. Pellet ma postać sprasowanego walca najczęściej z dziurką w środku, co ułatwia jego wykorzystanie nie tylko jako zanęty, ale również jako karpiowej przynęty. Wielkość pelletu najczęściej występuje w rozmiarze od 1,5 do 30 mm. 

Zasada działania pelletu wędkarskiego opiera się na powolnym rozpuszczaniu się w wodzie w wyniku czego tworzy on swoistą chmurkę zapachową przyciągającą ryby w określone miejsce i zachęcającą je do żerowania.

Dumbells

Przynętą stosowaną do połowu karpia są również dumbells. To lekko spłaszczone przynęty o owalnym kształcie ułatwiającym ich mocowanie, zawierające w swym składzie proteiny oraz dodatki zapachowo-smakowe. Dumbells zostały zaprojektowane z myślą o method feeder. Ich dostępne rozmiary zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 6 do 10 mm. Występują w wielu kolorach, smakach i zapachach. Najbardziej intensywną barwę i smak mają dumbellsy fluo, z kolei dumbellsy washed to naturalna wersja przynęty bez wyraźnej barwy.

Przynęty naturalne

Wśród przynęt naturalnych najczęściej wykorzystywanych przez karpiarzy możemy wyróżnić białe i czerwone robaki, a także kukurydzę. 

Robaki białe to larwy muchy plujki, które możemy nabyć w sklepie wędkarskim lub samodzielnie wyhodować na mielonym mięsie. 

Robaki czerwone to często spotykane dżdżownice rosówki. Dostępne są one również w sklepach wędkarskich bądź możemy je wykopać samodzielnie z ziemi.

Kukurydza to popularniejsza przynęta stosowana na karpie często wykorzystywana jako ostatnia deska ratunku w przypadku, gdy inne przynęty zawodzą. Można posłużyć się nią w dwojaki sposób: albo w postaci kukurydzy z puszki, albo  wykorzystując kukurydzę gotowaną. Dodatkowo słodki smak kukurydzy może być podrasowany dipami i boosterami o różnych aromatach i smakach. Wśród naturalnych przynęt często wykorzystywany jest również gotowany groch i orzechy tygrysie. 

Najlepsza przynęta na karpia

Karp — ryba przebiegła i wybredna to wymagający przeciwnik. Wybór przynęty, która może go skusić i zapewnić skuteczny połów nie jest jednoznaczny.  Często słyszy się twierdzenie, że smak czy zapach przynęty powinien być uzależniony od pory roku, aby zapewnić skuteczne brania. Trudno stwierdzić czy jest to teza prawdziwa. Można odnieść ją do dostępności pożywienia dla karpi w naturalnym środowisku. Pory zimne zapewniają głównie dostęp do ślimaków, skorupiaków i małych ryb. W porach cieplejszych łatwiej o owoc. Stąd przekonanie, że w zimniejszych porach karpie biorą głównie na smaki mięsne przynęt, natomiast pory cieplejsze są lepsze dla smaków owocowych.

Dobór skutecznej przynęty w dużej mierze jest uzależniony od doświadczenia karpiarza, jak również o przyzwyczajeń ryb na konkretnym łowisku.  Na pewno warto próbować i eksperymentować z różnymi przynętami.  Zmieniać ich arsenał, aby ryba nie była znudzona i przyzwyczajona do jednego rodzaju przynęty. Wielu karpiarzy ma swoje patenty na domowej roboty przynęty w postaci kulek proteinowych czy pelletów. Wypracowują swoje sposoby na najskuteczniejszą i najlepszą przynętę na karpia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *